Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

       MINIMUM,KTERÉ MUSÍ 

                CHOVATEL                   

          VĚDĚT PŘED PORODEM                   

 

Obrazek

snimek-134.jpg

Délka březosti

Délka  březosti u fen trvá v průměru 63-64 dní(59-69 dní)od prvního dne krytí.Při ukončení březosti před 57 dnem,hovoříme o potratu.Narozené plody v této době nebývají ve většině případů životaschopná a uhynou.Opačný extrém je přenášení plodů nad 69den březosti.Po tomto termínu je nutná návštěva veterináře a porod uměle vyvolat a nebo provést císařský řez.

  Příznaky blížícího se porodu

Fena je neklidná,hrabe,olizuje si vulvu a mléčnou žlázu,hledá místo k porodu.12-24 hod.před porodem omezí příjem potravy a nebo přestane žrát.12-36 hod.před porodem klesá teplota o 1-1,5°C. Na feně jsou vyditelné tyto změny:Propadlé břišní stěna  nad slabinami,splošťuje se partie mezi sedacími hrbolky,pochva je zduřená,objeví se průhledný ,hlenovitý výtok,mléčná žláza je načervenalá a zduřelá a objevují se první kapky mléka.Poslední příznaky těsně před porodem jsou první slabé bolesti,fena se často otáčí za břichem,vstává a zase si lehá,hrabe,trhá,často močí,občas zakňučí a zrychleně dýchá.

   Co mít připravené před porodem:

1)teploměr-kontrola teploty u feny

2)hodinky,něco na psaní,blok-na poznámky o celém průběhu porodu(čas,váha,znaky...štěňat)

3)digitální váha - na zvážení štěňátek

4)barevné šňůrky-pro označení a rozlišení štěňat

5)košík s el.dečkou-pro odkládání narozených štěňat

6)sterilní gáza(čtverce)nebo pleny-pro uchycení kluzkého plodu v době vypuzování(pokud je to zapotřebí)

7)nůžky,nit,dezinfekce-na ošetření pupeční šňůry

8)mnoho ručníků a prostěradel

9)vodu-pro umytí rukou a placenty

11)vodítko-pro venčení

12)baterka-ve tmě kontrolujeme venčení feny,může se stát,že při venčení fena může vypudit i plod,proto je nutné vždy vzít sebou čistý ručník,nebo plenu-na zabalení a oživení-pokud je to nutné-štěněte

13)telefonní čísla na veterinu-pohotovost(pro případ komplikací)

14)glukopur -hroznový cukr pro okamžitý přísun energie po dobu porodu

15)calcium -citrat-podáme hned po ukončení porodu

16)sušené mléko pro štěňata-pro případ komplikací

  První stádium porodu

Dochází k uvolnění děložního krčku a jeho úplnému otevření.Objeví se stahy dělohy,ale zatím bez stahů břišní svaloviny.Může se objevit výtok plodové vody,lehce viskózní tekutina připomínající moč.Tato fáze trvá průměrně 6-12 hod.,v krajním případě to ale může být delší než 24 hod.Vzhledem k jejich nespecifickým příznakům ji může majitel přehlédnout.

 Druhé stádium porodu

Začíná úplným otevřením děložního krčku a zapojení břišního lisu k porodu.

Končí vypuzením plodu,kde zároveň začíná třetí fáze,která končí vypuzením placenty,která většinou vyjde zároveň s plodem a nebo po několika minutách po narození štěňátka.Poměrně často odcházejí dvě placenty až potom,co se narodí dvě štěňata bez placenty.

První štěně je převážně porozené do 10-30 min.po odtoku plodové vody.Při normálně probíhajícím porodu je dobré,aby se narodilo nejdéle do 2 hod. po odtoku plodové vody.Interval mezi jednotlivými štěňátky je různý,zpravidla od 30 min.do 2 hod. s tendencí prodlužování doby.Za normálních okolností by interval mezi štěňaty neměl být delší než 4 hod. Jsou i výjimky se zdravě narozenými štěňaty i po 10-12 hod.Štěňata se rodí z 60% hlavičkou napřed a z 40%zadní polohou,která nepředstavuje zpravidla žádný problém.

 

Ještě v porodních cestách praská první obal,ve kterém je štěně a to umožní zvlhčení porodních cest,tím se usnadní vypuzení štěněte.Druhý obal,ve kterém je plod protrhne až fena po vytlačení(nebo chovatel,pokud se k tomu fena nemá).Fenka intenzivním olizováním zbaví  štěně všech plodových obalů a také nastartuje dýchání.V případě,že se fena dostatečně nevěnuje štěňatům je opět řada na chovateli - musí dokonale novorozence osušit odstranit zbytky plodové vody z tlamičky, nosu a intenzivní masáží štěně oživit.POZOR! Mokré štěně je velmi kluzké a proto může být problém ho udržet!Držíme ho v pleně ,v dlani jedné ruky -tělíčko-,hlavičku přidržujeme mezi palcem a ukazovákem.Druhou rukou ho třeme suchou plenou a přitom ho přidržujeme.Fena překousne,popřípadě chovatel ,podváže pupečník nití 1 cm za uzlíkem nitě směrem ven od bříška štěněte odstřihneme a vydesinfikujeme. Pup.šňůru  můžeme i přetrhnout tahem,tzn.nestříhat 4 cm od pupíku.Přetržení zamezí krvácení.Vždy desinfikujeme.Ihned přikládáme štěně ke struku,aby se napilo mleziva.Obsahuje velké množství důležitých látek pro život.Matka má tendence pozřít placenty,ale necháme jí sežrat pouze 2-3,protože vyvolávají průjem.

    Třetí stádium porodu

Délka druhého a třetího stádia je 6-36 hod.Platí,že od prvních viditelných kontrakcí do porodu prvého štěněte by neměla uplynout víc jak hodina.Intervaly mezi štěňátky by se měli pohybovat v rozmezí 30 min.až 1 hod.za předpokladu intenzivního tlačení.Jakmile fenka neúspěšně tlačí víc jak 1 hod.,není něco v pořádku a je dobré věc konzultovat s veterinářem.V poslední třetí fázi porodu dochází k vytlačení plodových obalů.K vypuzení dochází zpravidla 5-15 min.po narození štěněte.Plody feny můžou být střídavě porozené z  jednoho nebo druhého děložního rohu.Tím pádem mohou být dvě placenty vytlačeny najednou po narození dvou štěňat.

 Ukončení porodu

Jakmile fenka svým chováním naznačuje,že je konec porodu(je už několik hodin bez kontrakcí,je klidná,napije se,projeví zájem o jídlo a vyvenčení),je dobré jet na SONO,na kontrolu dělohy a případné zadržení plodu a placenty.

                DOPORUČENÍ

MATKA MUSÍ MÍT K DISPOZICI BĚHEM PORODU VODU NA PITÍ. Po každém porozeném štěněti je možné dát Glukopur(hroznový cukr),který okamžitě dodá fence potřebnou energii.Po ukončení porodu podáme feně Calcium citrat. a minerálně-vitamínové doplňky.

 

                Doba po porodu

Fenku po porodu vyvenčíme,omyjeme a osušíme.Připravíme jí lehce stravitelné jídlo.Porodnici,rychle poklidíme,převlečeme vše do čistého a necháme jí společně se štěňaty odpočívat.V místnosti udržujeme prvních 10-12 dní zvýšenou teplotu a chráníme jí před průvanem.

Fenka se po porodu čistí 3-4 týdny, vyjímečně 6-8 týdnů.Normální očistky nezapáchají a jsou tmavě zelené až krvavě zbarvené,postupem času se jejich množství snižuje.

Při kojení dochází v prvních dnech k poporodním stahům,které pomáhají vypudit případné zbytky placenty a zároveň  zabezpečí návrat dělohy do původního tvaru.Někdy můžou být tyto stahy tak silné,že připomínají pohyby štěňat v bříšku matky v období březosti.leonberger-walk-1-.gif

 

 SPOLUPRÁCE FENY  A CHOVATELE PŘI PORODU

    O přípravě na porod a samotném porodu už bylo mnoho napsáno,existuje nespočetné množství článků na internetu,otázek a odpovědí na fórech i veter. poradnách.Nikdy jich však není dost a stále nás překvapují nové a nové situace a problémy.

Je to proto,že každý porod (i u stejné fenky )je vždy jiný a odlišný od předchozího.Neexistuje univerzální pravidlo,šablona,jak má porod i chování feny probíhat.Existují určitá pravidla,které je dobré vědět a nutné dodržet.I když o technické i fyzické stránce porodu už bylo mnoho napsáno zaměříme se spíš na psychiku.

Nejdůležitější je klid a rozvaha.Hlavně nás chovatelů! Porod je přirozené ukončení březosti a zpravidla probíhá úplně normálně za předpokladu,že necháme fence dostatečný prostor pro vykonání všeho potřebného tak,jak jak jí to říká příroda.Každý náš necitlivý zásah může zpomalit a nebo i zastavit porod. A tím začínají komplikace.

Předpokládáme,že máme zdravou fenu se zachováním všech instinktů. Leonbergeři jsou dobré matky a vědí co mají dělat. Je samozřejmé,že i my se v tomto období staráme v co největší míře.Děláme to samozřejmě rádi,neboť je to to jediné co pro ně můžeme udělat(v případě bezproblémového porodu.)

Být při porodu a spolupodílet se na něčem tak krásným,jako je zrod života,nás naplňuje zvědavostí,radostí i spokojeností. Leonberger je plemeno,které je velice rádo s námi v každém denním životě.Fenky si naší pozornost vymáhají a chtějí,aby jsme s nimi byli stále před a při porodu. Sdíleli jsme s nimi  to očekávání,nejistotu i radost.S blížícím se porodem jsou na nás doslova závislé,vyžadují si naší přítomnost.Naše fenky nám důvěřují  a proto by jsme měli být obeznámeni  co se s nimi během porodu děje ,co se jim honí hlavou zastřenou hormony,co je ještě přirozené a co už ne a jak jim v případě komplikací pomoci.

Fenky potřebují k hladkému průběhu porodu absolutní klid a soukromí.

Když ho nemá,může porod zadržet a způsobit tím komplikace.Není proto důvod(pokud nejsou problémy),aby jsme k porodu volali veterináře,nebo jiného chovatele.I když již probíhá prvé předporodní stádium,fena si jeho délku dokáže regulovat tak,aby porod začal, až když si je jistá,že nebude ničím rušena.Pro nás z toho plyne -zabezpečit místo porodu tak,aby nedocházelo k rušivým vlivům.Vypneme domácí zvonek,telefony,odvoláme návštěvy atd..To samé platí i po porodu.Jak mile je matka-fena neustále rušena,nemá pocit soukromí a bezpečí pro vrh,bude štěňátka stále nervozně přenášet a hledat vhodné klidné místo.

    Porodní box - místo,kde má fena rodit

O tom jak má vypadat porodní box se dočteme v mnohých knihách a článcích na internetu.

Ale kde umístit porodní bednu,aby v ní fena rodila?To je mockrát tvrdý oříšek pro chovatele.fena má vždy svou vlastní představu o tom,kde je nejlepší místo pro porod  a málokdy se s ní shodneme.Ona má totiž úplně jiná kritéria výběru než my.Pro nás je ideální,aby porodnice byla na místě,ke kterému je snadný přístup kvůli udržování čistoty a manipulaci s vrhem.Místnost větratelná a světlá.Pro fenu je to pravý opak.Pro ní je nejlepší takové místo,kam se nikdo mimo ní jen tak nedostane.Tmavý suchý kout,vyhrabaná nora.... Chce mít soukromí.Několik dní fena usilovně hrabe  na zahradě pod keři ....Připravuje si několik míst k porodu.

S blížícím se porodem hloubka nor roste.

Naštěstí  většina fen rychle rozpozná bezpečí a teplo našeho domova  a uzná,že porodnice v které spí již několik týdnů,bude tím nejlepším místem pro porod.

Když se nám nepodaří přesvědčit fenku,aby rodila v porodnici i když v ní několik týdnů odpočívá,nic se neděje.Necháme jí porodit první štěně tam kde si vybrala místo.Fenka se po narození prvého štěněte uklidní,přestane hrabat.Je zaměstnaná prvním štěnětem a pudy jí nutí zůstat s ním za každou cenu.Olizováním plodové vody  se u feny spouštějí silné hormonální změny -mateřský instinkt.To je čas,na přemístění štěněte do porodní bedny.Fena štěně následuje a zpravidla si k němu v klidu lehne a začne kojit.Kojení spouští další hormony(oxitocin),který způsobuje stahy dělohy a porození dalšího štěňátka.

 Pokud  fena   tvrdohlavě trvá na svém místě porodu a štěňata opakovaně přenáší zpět,způsobený stres jí může pozastavit porod a zapříčinit komplikace.Nic jiného nám nezbude,než její rozhodnutí respektovat.

U prvorodičky může vzniknout situace že po porození prvního štěňátka zpanikaří a uteče.

Hlavně po bolestivém od porození velkého plodu.(Je dobré s tím počítat a venčit fenu na vodítku).Je potřeba  fenu v klidu vrátit zpět ke štěněti. a přimět jí k tomu,aby ho začala olizovat. Sled již výše napsaných hormonálních změn už zařídí ostatní.Není důvod se znepokojovat.Porod bude s největší pravděpodobností pokračovat normálně.

Během normálního porodu může fenku psychicky "rozhodit"narození mrtvého plodu.

Fena začne panikařit ,hrabat,..(nutí jí k tomu instinkt,odstranění mrtvého plodu jako možné riziko nákazy vrhu).Je třeba mrtvý plod odstranit z dosahu fenky ,uklidnit jí a její pozornost zaměřit na životaschopné štěňátka,přimět jí k jejich olizování.Jestliže není ještě žádné štěně na světě,dáme feně olizovat podložku nasátou plodovou vodou..

Většinou každá fenka přesně ví,co má při porodu dělat.I prvorodička se po osušení a přisátí štěňátka ihned zorientuje a  s každým dalším narozeným štěňátkem je zručnější.Je dobré dohlídnout,aby fena nepřehryzala pupeční šňůru příliš blízko u bříška štěněte.Fena se instinktivně snaží všechno při porodu  vylizovat,čistit a požírat.Plodová voda i obaly,stejně jako placenta obsahují cenné hormony,které jsou potřeba pro dobře probíhající porod.Ale při průměrném počtu 10 štěňat je to velké množství a může způsobit vážné zažívací problémy(průjem a sním související odvodnění,odvápnění,celkové oslabení organizmu až kolaps).Proto je nutné regulovat množství pozřených placent a citlivě zvážit,kolik je potřebné množství a co je již moc.Je moudré se se řídit intenzitou a frekvencí porodních stahů.Placentu je nutné rychle dát z dosahu feny ,jinak je neklidná a hledá ji.další způsob,jak udržet sílu a frekvencí kontrakcí je "vyrábět "v těle feny oxitocin tím nejpřirozenějším způsobem  a to kojením.Intenzívní cucání štěňat při porodu tvoří stahy dělohy.Přikládáme všechny narozená štěňátka,pomůžou na svět  těm nenarozeným.

A tady jsme u dalšího problému.Jak rodit?S přisátými štěňaty a nebo bez nich?Je to individuální a opět neexistuje univerzální odpověď.Některé fenky si  vyžadují neustálou přítomnost všech štěňat  i v čase vypuzení dalších plodů a některé rodí v klidu,když je mají pod dohledem v košíku.

Někdy potřebuje fenka před vypuzením  plodu hrabat,udělat pár kol okolo vlastní osy.

Pomáhá  tím posunutí a postupnému sestupu štěňat do porodních cest.Přitom se může stát,že je "neohrabaná" a může pošlapat štěňata.Jiné je to u prvorodičky,jiné u zkušené matky.Opět je na nás,aby jsme dovedli komunikovat  s fenkou a velice citlivě zasahovali do porodu.Jeden  z nejosvědčenějších způsobů je těsně před samotným vypuzením plodu miminka  přendat do košíku a potom zas všechny vrátit  k matce.Je důležité,aby jsme vše dělali klidně a citlivě,aby nám fenka důvěřovala.Musíme jí během porodu přesvědčit,aby se šla vyvenčit.Pohyb je velmi důležitý ,hlavně v druhé polovině porodu - v době,kdy se začínají prodlužovat intervaly mezi jednotlivými porody miminek.

To že je konec porodu,ví jen fenka sama. Zklidní se,napije se vydatně vody,nají se a obklopená svými dětmi spokojeně odpočívá.Po porodu nastane v porodním boxu nepopsatelný "božský klid".Máma je unavená a zároveň spokojená a šťastná.Přesně stejné pocity máme i my chovatelé.Miminka spokojeně mlaskají a tulí se k mamince.

Obrazek

Zpracovala:Monika Tušanová,chovatelka Rhodéských Ridgebacků,majitelka chov.st.TUSANI,všechna práva vyhrazena©5/2007

 

 

 
 

 


PortrétPoslední fotografie


Facebook

Kontakt

CH.S.AREBRED-Leonberger;Skotský teriér

EVA KYPTOVÁ
RUDEČ 161E
27713KOSTELEC nad LABEM
ČESKÁ REPUBLIKA

608943031; 724322387

evakyptova@seznam.cz

Centrální evidence zvířat a věcí ČR


POČASÍ


POČÍTADLO


Translation


Mail listArchiv

Kalendář
<< září >>
<< 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


Statistiky

Online: 3
Celkem: 646529
Měsíc: 6892
Den: 241