Jdi na obsah Jdi na menu
 


  

pregnancy6.jpg

 

     

 

     PRENATÁLNÍ  VÝVOJ 

 

           ŠTĚŇÁTEK

 Období před krytím:Fenu několik dní před krytím odčervěte.Očkování se doporučuje minimálně 1měsíc a maximálně 8 měsícůpřed plánovaným krytím.V období před a během krytí nevystavujte fenku stresu.Snažte se o maximální pohodlí a dobrou náladu.Při stresu se v jejím organizmu Vylučují kortikoidy,které blokují a oddalují ovulaci,čímž nedojde k uvolnění vajíčka(oocitů)a jejich oplodnění.

Pozn:Údaje v tomto kalendáři vychází z předpokladu,že fena je poprvé krytá v období těsně před ovulací nebo v období jejího nástupu.

 -1den prvního krytí

 

sporic-785.jpgFena se nachází v období těsně před ovulací,případně už ovuluje (uvolňování vajíček).Termín krytí se neshoduje s termínem oplodnění.Vajíčko(oocit)po uvoln

ění dozrává a je oplodnění schopné 2dni.Spermie též dozrávají(zbavují se biologicky aktivních substancí ze svého povrchu)6-10hod.po krytí(kapacitaci)a potom jsou oplodnění schopná 4-6dní.Rozdíl mezi termínem krytí a oplodněním může být 1až6dní v závislosti na dnech,kdy fena ovuluje.

 

 sporic-785.jpg 2 den Očistěné spermie putují a hledají vajíčka k oplodnění.

 

 

 03s.jpg 3den Spermie z prvního krytí dosahují cíle,našli vajíčka ve vejcovodech,které vedou z vaječníků do dělohy.

 

 

 

sporic-787.gif

4den

 

Nastává oplodnění vajíček.Feně se v první polovině březosti nemusí věnovat zvláštní pozornost.Nemění se ani druh a množství krmiva.Pohybu může mít tolik na kolik je zvyklá a sama zvládne.V letních vedrech se musí dávat pozor,aby se jí organizmus nepřehřál a nebyla dehydrovaná!

 

 sporic-788.gif5 den Oplodněná vajíčka  putují vejcovodami do děložních rohů.

 

 

sporic-789.gif6 den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děložních rohů.

 

7den  Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děl.rohů.

sporic-790.gif

 

 

 

Obrazek

 

8 den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děložních rohů.

 

sporic-792.gif

 

 9 den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děložních rohů.

 

sporic-793.gif

 

10 den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děložních rohů.

 

sporic-794.gif

 

 11 den Oplodněná vajíčka sestupují vejcovodami doděložních rohů.
 

sporic-795.gif

 

 

 12den Ranná embrya se zbavují obalů,volně se pohybují v tekutině dělohy a hledají místo k uhnízdění.Velikost embrya je 0,6mm.

 

sporic-796.gif 13 den Ranná embrya  se zbavují obalů,volně se pohybují v tekutině dělohy  a hledají vhodná místa k uhnízdění,

 

14 den Embrya se začínají připravovat  na sporic-797.gifuhnízdění stěny dělohy.

 

 

sporic-797.gif15 den V následujících dvou týdnech se vyvíjí důležité orgány plodů.Pozor na zásahy do organizmu matky.Všechno má vliv na embrya.Nedoporučuje se v tomto období očkovat,odčervovat ani používat přípravky na blechy a klíšťata.Fena je velmi citlivá na jakékoliv změny,takže neměnit denní režim,dobu venčení,druh krmení,místo odpočinku a ani chování.Případné nutné zásahy si zaznamenejte do kalendáře-právě v tom dni se může narušit  vývin některého orgánu v plodu.Do 35 dne je děloha schopná zárodek plně vstřebat.  

   

 sporic-798.gif16den Uhnízďování embryí na stěnu dělohy.Jejich velikost je cca 1mm.Bradavky se feně začínají mírně zvětšovat a růžovět.Srst na břichu a v okolí bradavek začíná být jemná a řídnout.

 

sporic-798.gif17 den u embryí se začíná formovat hlavička ,tělo,záda a centrální nervový systém.Je založený základ pro vývoj vnitřních orgánů.

 

sporic-799.gif18 den Vývoj vnitřních orgánů embryí.Jejich velikost je cca 2mm.

 

sporic-800.gif19 den Vývoj vnitřních orgánů embryí.

 

 

sporic-802.gif20 den Embrya jsou pevně uhnízděná na stěně dělohy,vyvíjí se vnitřní orgány a uzavírá se nervová trubice.Velikost embryí je cca 4mm.

 

sporic-803.gif 21 den Vyvíjí se placenta. Až od této chvíle je možné zjistit,zda je fena březí.Na ultrazvuku ještě není vidět embrya,ale jsou vidět pouze plodové obaly plné tekutiny(plodová voda).Velikost embrya je cca5mm.Vytváří se základ pro vývoj srdce.

 

 sporic-804.gif22 den Začíná ideální období pro ultrazvukové vyšetření.U feny se v tomto období může vyskytnout  nevolnost a nechutenství následkem hormonálních změn a napětí v děloze.Fenka je apatická a bez nálady.Sem tam může i zvracet.Je dobré rozdělit krmení na více dávek a ochutit jídlo.Také se může objevit  ojediněle neškodný výtok z pochvy(čistý a bez zápachu).

 sporic-805.gif23 den Ideální čas na diagnostiku gravidity ultrazvukem.Začínají se vyvíjet játra,čelist,oči,uši a nos.Velikost plodu cca 1 cm.

 

  sporic-806.gif24 den Ideální období pro vyšetření ultrazvukem.

 

25s.jpg25.denIdeální vyšetření ultrazvukem.U embryí se začínají vyvíjet zoubky,krk a končetiny. Velikost cca 1,4cm.

 

26s.jpg26 denIdeální vyšetření ultrazvukem i pohmatem přes břišní dutinu (pouze veterinář).Embrya jsou velikosti vlašského ořechu a proto jsou dobře nahmatatelná.Začít omezovat pohyb.

 

26s.jpg27 den  ideální vyšetření palpitací a nebo ultrazvukem.

 

 

sporic-807.jpg 28 den  lze vyšetřit ultrazvukem.Začíná osifikace čelisti a lebky.Velikost je cca 1,7cm.

 

 sporic-807.jpg29 den Embrya se plně vyvíjejí v miniaturní pejsky.Může se mírně zvednout dávka krmiva.Nepřekrmovat-nadváha může feně uškodit!

 

30s.jpg30 den Probíhá osifikace lebky a čelisti.Velikost  embryí cca 2cm.

 

 
sporic-808.gif31 den Růst hmatových chloupků na bradě,obočí a nose.

 

 32s.jpg32 den Fenka je přibližně v polovině březosti.Embrya se mění na plody a dosahují 20% porodní váhy.  

                          

 33s.jpg 33 den Začíná růst tlapek s polštářky,osifikace nosu,kosti končetin a žeber.Velikost cca 2,7 cm

 

34s.jpg 34 den  Fena se mění-je klidnější a citlivější.Její břicho i vnější pohl.orgány se začínají mírně zvětšovat.

 

 35s.jpg35 den Fena má větší chuť k jídlu.Je dobré začít krmit kvalitnějším žrádlem(sušené pro březí feny superpremiové)a zvětšit dávky o 10%Podávat jídlo 3 x denně.Nepřekrmovat!

 

 sporic-813.gif36 den Končí období pomalého růstu plodů.Intenzivně rostou,probíhá osifikace kostí,lopatky.Začíná růst srst,diferencují se pohlavní orgány a dokončuje se vývoj ostatních orgánů. Velikost cca 3,5 cm. 

 

 37s.jpg 37 den Plody intenzivně rostou.Probíhá osifikace kostí.

 

38s.jpg 38 den Plody intenzivně rostou a probíhá osifikace kostí.

 

39s.jpg39 den Plody intenzivně rostou....

 

 

sporic-813.gif  40 den V tomto období mají plody založené všechny vnitřní orgány. Probíhá osifikace páteře a prstů.Oči jsou zavřené.Velikost plodu cca 6,5 cm.

 

  41den Probíhá osifikace páteře a prstů..

 

42 den Probíhá osifikace páteře a prstů

 

43 den Probíhá osifikace páteře a prstů

 

sporic-812.jpg44 den  V tomto období se již dají nahmatat štěňátka,ale je velmi nesnadné určit jejich počet.(pouze veterinář).Děloha zabírá 2/3 břišní dutiny a proto se doporučuje krmit 3-5x denně v menších dávkách .Zvětšit denní dávku stravy o 15-20%.Začínají se zvětšovat mléčné žlázy a srst okolo bradavek vypadává.Fence nesmíme  dovolit příliš prudké a namáhavé pohyby či skoky.

 

45 den U plodu probíhá osifikace pánve a roste srst.Velikost plodu je cca 9 cm.

 

 46 den U plodu probíhá osifikace pánve a roste srst

 

sporic-813.gif

 

47 den U plodu probíhá osifikace.....

 

 

sporic-812.jpg

48 den Fenka se začíná zakulacovat.Většinu času tráví starostlivostí o sebe,vylizuje se,její mléčné žlázy se stále víc zvětšují.Začíná být neklidná a s blížícím se porodem začíná hledat  místo pro štěňátka.Může hrabat,trhat a připravovat doupě.
 

 49 den V tomto období připravíme fence porodní bednu a začneme zvykat na místo,kde bude rodit.

 

 50 den Břicho feny je plné štěňat a je sporadicky možné vidět jejich pohyb přes dutinu břišní.Plody dosahují cca 75%svojí porodní hmotnosti.Těla plodů mají již zformované tvary.Velikost plodů je cca 12 cm.Fenka v tomto období může(a nemusí) ztratit chuť k jídlu.Je dobré ji krmit často  malými dávkami.Zvyšovat denní příjem potravy o 25-50%

 

  51 den Je možné,že dochází mimovolně k uvolnění pár kapek mléka z některých bradavek.Je dobré,začít bradavky omývat teplou vodou.

11-369953-plod-psa_.jpg

 

sporic-813.gif

52 den Feně se zvětšuje  břicho.Často odpočívá a většinu času tráví starostí o sebe.
 

 

 53 den Fena odpočívá a chystá se k porodu

 

   54 den Fena odpočívá a chystá se k porodu

karla.jpg

 

  sporic-813.gif 55 den V plodech začíná probíhat kalcifikace zubů.Velikost plodů je cca 14-15 cm.Fena odpočívá a připravuje se na porod.

 

 56 den V plodech probíhá kalcifikace zubů.Fena odpočívá a připravuje se k porodu.

 

sporic-815.jpg57 den Fena odpočívá a připravuje se na porod

 

58 den Fena odpočívá a připravuje se na porod.Při lehkém stlačení bradavek se může objevit mléko.

 

 59 den Je potřeba vše připravit a mít po ruce.Fena může začít rodit každým dnem.Začněte měřit každé ráno a večer teplotu v konečníku a zaznamenávat si jí.

 

60 den Plodům dorůstá srst na nose,končetinách,ocase a bříšku.Velikost je cca 16 cm.

 

sporic-815.jpg

 

 

61 den Plodům dorůstá srst na nose,končetinách......

 

62 den Plodům dorůstá  srst na končetinách,nose,ocásku a bříšku.

 

sporic-816.jpg

63 den Krátce před porodem (12-24 hod.)fena zpravidla přestává jíst a dochází k poklesu tělesné teploty z 38-39°C na 36,5-37,5°C.(tj.o 1-2°C).Může se objevit  výtok plodové vody (slámově zbarvené lehko viskozní tekutina připomínající moč).Působením hormonu nadledvinek plodů dochází k uvolnění estrogenu v placentě a ten vede ke zvýšení produkce proglandinu(tkaninové hormony,produkované přímo v děloze).Ty ukončí činnost žlutých tělísek(ty udržují březost) a uvolní děložní hrdlo.
 

 

sporic-817.jpg

PŘEDPOKLÁDANÝ TERMÍN PORODU. 64 den (Je to přibližný termín porodu-může nastat v rozmezí mezi 59.až 67 dnem březosti.)Předešlé hormonální změny vedou k vyvolání stahů dělohy,ty následně vyvolají břišní stahy(kontrakce) a tím se postupně vypuzují plody.Samotný průběh porodu může být u každé feny  časově velmi  odlišný.Při porodu je štěně osrstěné na celém těle,oči má zavřené,zvukovody na povrchu jsou srostlé a nemá dokončenou osifikaci záprstí a zánártí.Velikost plodu je cca 16-22 cm (středně velký pes-záleží na velikosti psa.)

 

sporic-764.gif

 Porod štěňěte -obr.2 přední poloha, fena musí vytlačit štěně mezi pánevními kostmi-krčku-(je to nejtěžší část porodu  pro fenku

  .obr.  3) Poté postupuje do dalších porodních cest

 obr.  4) Porod štěňátka

porod-obrazek2.jpg

Obr.č.5 porod zadní polohouporod-obrazek5.jpg

 Obr.č.6 porod zadečkem napřed

 

porod-obrazek6.jpg

Obr.č.7 porod otočená poloha

 porod-obrazek7-m.jpg

      

Obrazek

  Čerstvě porozené štěňátko zbavené plodových obalů,dobře ošetřené a vysušené.Jeho porodní váha je cca 300-600 g(u středně velkého štěňěte. Záleží na velikosti psa.)


              tik.jpg

 

 

 POPORODNÍ DOBA
 A VÝVOJ ŠTĚŇAT  OD O - 8 TÝDNE ŽIVOTA...

1 TÝDEN-  

0.Den   Čerstvě osušené štěňátko zbavené plodových obalů a Obrazekhlenů,přiložíme  k matce,aby se co nejdříve přisálo k bradavce.Nutnost tělesného kontaktu matky a štěňat bezprostředně  po porodu  ze dvou důvodů

     1)prvních 24 hod.po porodu se tvoří matce první mléko tzv.mlezivo-kolostrum,které obsahuje velké množství protilátek,které chrání štěňátka  v prvních dnech  života před chorobami.

     2)Pach štěňat spouští u feny celou řadu instinktivního mateřského chování.,které se nevytvoří(nebo slábne až vyhasne)bez kontaktu ,nebo delší odluce .Čím delší je odloučení matky  od štěňat,tím slabší jsou její mateřské pudy.(Kritická doba už můžou být 2 hod.)U fen s početným vrhem(3 a více)se nevytváří individuální vztah k jednotlivým štěňatům,ale k celému vrhu.-Proto můžeme feně bez jejího povšimnutí štěně vzít a nebo přidat.

Štěně přichází na svět slepé,hluché a bez zoubků.Ještě není plně vyvinutý nervovou soustavu,ale má silně vyvinutý instinkt přežít.Zdravé,životaschopné štěně se pohybuje kývavými pohyby hlavičkou ze strany na stranu a nemotorným,ale rozhodným plazením  vpřed se snaží najít  jediný cíl-teplé matčino tělo a cecíky.Jakmile je najde,ihned se přisaje  a použije tzv.mléčný krok(masíruje bradavku předními tlapkami).Pozorný chovatel si v těchto prvních minutách života všímá chování miminek.Mnoho napoví o  štěněti.Tato životní energie (biotonus)je kombinace dědičných vloh rodičů a už v prvních minutách života  štěně ukáže ,co v něm je.Štěně,které není schopné se samo přisát a sát(nemá sací reflex),je dědičně poškozené! Při prvním úspěšném  přisátí  se mu vryje do paměti pachový obraz matčiných bradavek a tento pach bude vyhledávat.Není proto vhodné používat na očistění feny -mléčné lišty a bradavek různá mýdla a olejíčky.(vhodná je borová voda.)

 Po porodu potřebuje matka i štěňátka klid Miminka střídavě sají a spí.Matka jim olizuje bříška,genitálie a anální otvor a tím je povzbuzuje k vyprázdnění.První stolice se dostaví hned několik hodin po narození. Je to tuhá tmavě hnědá smolka,kterou je vhodné rychle odstranit.Je velmi lepkavá a jakmile zaschne na konečníku a nebo v srsti štěněte  nedá se odstranit.Tuto smolku nikdy nevytahujte násilím,štěně jí musí vytlačit samo!Další stolice je již mléčná a dostaví se za pár hodin.

 Jestliže je nutné z nějakých příčin přistoupit k umělému odchovu štěňat (z lahve s gumovým dudlíkem),je potřebné vědět ,že počet sacích pohybů a stupeň nasycení je ve vzájemném vrozeném souladu.Počet sacích pohybů pro ukojení hladu má štěně dané.Když se předčasně Nasytí kvůli velkému otvoru v dudlíku,neudělá dostatečné množství sacích pohybů,zůstane mu neukojený sací reflex(bude sát náš prst).A naopak-z příliš malého otvoru v dudlíku,vyčerpá daný počet sacích pohybů,zůstane nenasycený a bude špatně prospívat.

Co je nutné udělat hned  po porodu:

 -Každé štěně označit(barevnou stužkou),zvážit ,zapsat hmotnost,zbavit ho smolky a dohlédnout,aby se vydatně napila mleziva.

- Prohlédnout,zda nemá paspárty na zadních nožičkách

    Místo,kde jsou štěňata udržovat v suchu,bez průvanu a při teplotě  cca 25-27°C. vyšší teplota prostředí cca 35-37°C má význam tehdy,pokud u miminek není delší dobu  a štěňátka s nízkou porodní váhou,slabě prospívající,nebo oslabená(např.po císařském řezu).

   Dát feně  calcium citrat,jako prevenci před odvápněním(poporodní eklapsie).Tyto přípravky podávejte v rozumném,veterinářem doporučených dávkách po dobu kojení.

: - Dát feně lehké jídlo a dostatek vody k pití.

- Pravidelně fenku venčiti proti její vůli.Plodové obaly a větší množství pozřených placent působí projímavě a můžou způsobit průjem.

 

Obrazek

1den - Mírný pokles váhy štěňat je běžný jev,vzhledem k faktu,že první mléko-kolostrum má projímací účinky a pořádně vyprázdní střeva miminek po porodu a smolky-pozůstatky z doby,když bylo v těle matky.Jen u silně mléčných fen probíhá vše bez úbytku na váze.Prvních 14 dní procházejí fází vegetativní,tj. celý den střídavě spí ,sají  a vyprazdňují se.Jsou to izolovaní tvorečkové,kteří mimo vlastních potřeb nevnímají nic okolo sebe,ani sourozence.Jestli naříkají,jsou buď hladový,necítí teplo od matky nebo sourozenců a nebo se potřebují vyprázdnit.Můžeme jim pomoct jemným masírováním v oblasti bříška a genitálií.

 Fena potřebuje neomezený přísun  kvalitní stravy a dostatek vody.Prvních 14 dní opouští porodnici jen na krátkou,nevyhnutelnou dobu pro venčení,jídlo .Pití by měla mít přímo k dispozici u boxu.Miminka nemají prvních 14 dnů vyvinutou termoregulaci.Matka je svou přítomností zahřívá.U leonbergerů je lepší,aby štěňátka byla dána v porodnici do košíku s vyhřívací podložkou tak,aby k nim fenka mohla.Je to z důvodu zašlápnutí,nebo zalehnutí štěňátek.Feně se dávají po určitých intervalech k cecíkům.Jinak je lepší,když leží u matky,ale pod stálým dohledem!

 

Je dobré používat pod fenu i mimča chlupaté deky,které lépe udrží teplo a sucho.Štěňátka se po nich  lépe plazí.Hladká prostěradla jsou pro miminka klouzavá,chladná a vlhká!Ideální jsou deky  VetBed a DryBed,které mají speciální vlákno,které odvádí vlhkost.Takže jsou všichni v teple  a suchu.

 

 Prvních 14 dní není vhodné stříhat štěňátkům drápky.Hlavně ne na zadních nožičkách,protože pomocí nich se plazí za zdrojem mléka a mohutně se o ně opírá při kojení.Pohyby štěňat jsou  tzv."do kruhu".Je to dané instinktem,protože v přírodě psi rodí ve vyhrabaných dírách,z kterých se miminka kruhovým pohybem nedostanou ven a tím jsou chráněná.Tento pohyb je doplněný o tzv.hledací pohyb- štěně pravidelně hlavičkou ze strany na stranu a tím "sonduje" hledá přítomnost matčina těla.Jakmile ho nemůže najít,dává svou bezmocnost hlasitě najevo a matko  ho vrátí zpět. k sobě.

sporic-786.jpg

 

   2 den Štěňátkům odpadává pupeční pahýl.Pokuď není místo zarudlé,nevyžaduje zvláštní pozornost.

 

     3 den   Chování miminek je beze změn.Celý den spí,sají,kňourají a vyprazdňují se s pomocí matky.Štěňátka každý den přibývají na váze.Matka se po porodu čistí(asi 3 týdny),výtok z pochvy je červenohnědý,bez chorobného zápachu.Fenka se stará o čistotu porodnice ,štěňat a opouští je jen na dobu nezbytně nutnou.

 4 den   Žádné výrazné změny,štěňátka střídavě celý den spí,sají,a vyprazdňují se pomocí matky.

 

Obrazek

5 den  Žádné výrazné změny,štěňátka celý den střídavě spí,sají a vyprazdňují se pomocí matky.

   

  

Obrazek

    6.den Žádné výrazné změny,štěňátka celý den střídavě spí,sají a vyprazdňují se s pomocí matky.

 7.den v tomto období mají štěňátka  dosáhnout dvojnásobku svojí porodní váhy.

      2 TÝDEN   8.den V tomto období dosahují štěňátka dvojnásobek své porodní váhy.matka kojí cca každé 2 hod. i v noci a sporadicky opouští miminka ,aby se protáhla,napila.Nenechává však dlouho miminka samotné.stolice štěňat má různý charakter od žluté "míchanice",až po tuhý,a hnědý výkal.

9.den U některých starších štěňátek se začínají pomalu otvírat oči.také je u nich možné pozorovat první nekoordinované pokusy o chůzy. Všechna štěňátka ve vrhu nejsou stejně stará.Může být věkový rozdíl i několik dní.(Trumler 1999 uvádí až 5 dní).Je to dané postupným uvolňováním a dozráváním vajíček a následně postupným oplodněním  v  těle fenky.

10.den Mají do půlky otevřené oči.Objevují se prvé hlasové projevy nevole,náznaky vrčení.U některých štěňátek se může objevit tzv.škytání(není to nic zvláštního.)

11.den Postupné otvírání očí je ještě bez plného vyvinutí zraku.I když Obrazekjsou očí otevřené a reagují na světlo,neznamená,že vidí.V následujících dnech mají štěňátka" hloupoučký" výraz a ten,kdo toto vidí poprvé si myslí,že jde o vývojovou vadu.

 

Obrazek

12. den Nekoordinovaný pohyb se postupně mění na chůzy,častější jsou i hlasové projevy a vrčení.Dále se vyvíjí zrak i sluch.matka kojí cca každé 2 - 3 hod.,v noci se pauzy postupně prodlužují na 4-5 hod.Štěňátka již mají plně vyvinutou termoregulaci.V noci (a později i přes den),začíná fenka pomalu opouštět pelíšek mezi kojením.Hlídá miminka při odpočinku mimo porodnici.

   13.den Je čas na první odčervení a střihání drápků.Drápky po ostříhání jsou ostré!Aby se navzájem nepoškrábala,je vhodné jim ostřihané drápky trochu otupit pilníkem na nehty(hlavně přední tlapky).Některé fenky začínají kojit v sedě. Pokud má fenka dostatek mléka a mimča dobře přibývají na váze,není důvod je přikrmovat.Jestliže ne,pak je nutné přikrmovat sušeným mateřským mlékem pro psy.U štěňátek dochází k náznakům prvních her a  poznávání se.

Obrazek

 14 den Štěňátka objevují vlastní končetiny,sourozence i matku.Začínají olizováním a okusováním poznávat své bezprostřední okolí.Okusují matce uši,ocásky sourozenců atd...Poprvé mají projevy radosti-vrtí ocáskem.Vše trvá jen několik málo sekund,většinu dne ještě prospí.

 

     3TÝDEN        15 den  Rozvíjí se čich.Očichávají všechno,co se jim Obrazekdostane pod nos.Také se začíná rozvíjet zvědavost ,spojená s čichem a pohybová aktivita.Miminka se pohybují v porodnici,přitom nejednou vrazí hlavičkou do jejich stěn.

16 den Štěňátkům se začíná měnit srst,vypadává jemná a tmavá srst,pomalu se barevně" pročisťuje."Od tohoto dne se začínají mimča navzájem všímat.Rozvíjí se u nich čich a schopnost hrát si. Komunikace mezi sourozenci je krátká a intenzivní.Stále ještě většinu dne prospí.

    17 den Intenzivně vypadává štěněčí srst-hlavně tmavé chloupky.Rozvíjí se intenzivně čich,hry a socializace mezi sourozenci.Začíná se pomalu rozvíjet i sluch.

vrh-c-skoti-a-leoni-spolecne--6-.jpg
Obrazek
 

18 den Otevírá se zvukovod a intenzivně se rozvíjí sluch.Pozor na silné a stresující zvukové podněty.Každý nový a extrémně silný,nepříjemný zvuk může být pro štěně,které bylo dosud hluché-šokující.Hrozí nebezpečí,že v pejskovi může zůstat trvalý strach  z určitých zvuků

.19 den Již je plně vyvinutý zrak a čich-sluch se stále ještě vyvíjí. Mimča jsou schopná na krátký čas vnímat a seznamovat se se širším okolím a pachy  v pelíšku a i vnější svět-trávu,vodu....Stále je nutné dávat pozor na silné zvukové podněty.Štěňátka si mezi sebou hrají,okusují se.Objevuje se u nich prvé lovecké pudy-úchop a zatřesení kořistí.Aktivita oproti spánku se prodlužuje.S ohledem na psychický a fyzický vývoj je vhodné upravit výběh i venku.

  20 den Tento den již mají všechna štěňátka plně vyvinutý zrak!I na různé zvuky reagují pohybem uší a nebo pokrčením.Zvědavost  je také plně vyvinutá a my už můžeme sledovat ve vrhu rozdílné povahy u štěňat.Jsou také schopná sama opustit pelech a při nebezpečí se do něj hned zase vrátit.Také zde  nastupuje role otce a ostatních členů smečky...(V přírodě je to období tvrdé selekce.Štěňata,která se nepodřídí ve tvrdé hře s otcem a nevrátí se včas do pelechu na kojení, je ztracené a matka ho už neuzná).Štěňata proto musí mít od tohoto dne i v našich domácích podmínkách jasně dané místo pro spaní a oddych,okolí pro hry učení a vyprazdňování.Jsou velice učenlivá a čistotná.V tomto věku se po probuzení jdou ihned vymočit už mimo pelíšek.

21 den Fenka začíná kojit ve stoje.I když má dost mléka,je načase začít přivykat štěňátka na jinou stravu(granulky,piškoty,psí mléko,škrábané maso...)Miminka začínají matce olizovat koutky tlamy a tím jí dráždí k vyvrhnutí natrávené potravy.

  4 TÝDEN  22 den Štěňátka okusují všechno,co jim přijde do cesty.Mají prořezané všechny řezáky,ale nejsou ještě schpná s nimi kousat potravu.K nasycení používají jazyk(lízavé pohyby),proto potřebují kašovitou stravu.Tím,že začínají být přikrmované,se také intenzivně vyprazdňují.Matka již v tomto období nepožírá jejich stolici s takovou horlivostí.

23 den Štěňátka se učí velkou rychlostí a procházejí prudkým vývojem.Projevují se u nich skoro všechny způsoby chování dospělého psa.Okusování,honění,šťouchání,vrčení,cenění zubů,lovecké i bojové hry,nošení předmětů,třepání kořistí atd...Při vzájemných hrách se učí regulovat sílu skusu a reagovat na bolestivou odezvu sourozenců a okolí.V tomto období potřebují mnoho podnětů nejrůznějších druhů i manipulaci a hry s lidmi a dětmi.

 

  24 den Období mezi  3.a 7.týdnem-se štěňatům navždy vryjí do paměti určité obrazy a vzorce chování.Vše co chovatel v tomto období zanedbá,již nikdy nedožene. Štěňátka,které v tomto období mají málo kontaktu s lidmi,dětmi a psy,budou navždy plachá a bojácná,neschopná navazovat kontakty.Početné a časté návštěvy našich známých,jejich dětí,nebo zájemců o štěně jsou pro správný rozvoj vrhu a socializace velkým přínosem.

  25 den Prudké rozvíjení štěňat ,učení,hry.Důležitý je častý kontakt s lidmi,dětmi...

 

26 den Prudký rozvoj štěňat,učení,hry.Důležitý je častý      kontakt s lidmi,dětmi...   

 

Obrazek

 

 

 

  27 den  Vhodná doba na druhé odčervení štěňat.

Obrazek

 28 den Koncem čtvrtého týdne již mají     štěňátka vyměněnou srst.Mají ji silnější.

 

5 TÝDEN-  29 den Mimča jsou už schopná přijímat suchou stravu,štěňěcí granule.Matka kojí 

 

Obrazekjen 2-3 x denně ve stoje.Přichází doba pozvolného odstavu,který si matka reguluje sama.Při komunikaci je výraz i mimika tváře i uší značná,pohyb je stále víc  koordinovaný.

 30 den Období her.Převažují skupinové hry a hry na dominanci a hierarchii. Do těchto her se sem tam zapojí i matka i ostatní členové smečky.Toto období je obzvlášť důležité pro vývoj vyrovnané povahy.Předčasným  odebráním od matky a sourozenců před sedmým týdnem věku,může mít za následek nevyrovnanost povahy v dospělosti.

Obrazek

31 den Období učení a skupinových her na dominanci a hierarchii.

 

     32 den Období učení a skupinových her na dominanci a hierarchii.

Obrazek

33 den Období učení skupinových her.........atd

 

 

34 den Období učení skupinových her.........atd

35den Začátkem 6.týdne začíná období rané socializace.Jednou z výrazných změn v chování štěňat ,že už z dálky reagují na přítomnost člověka a ostatních psů i zvířat.Stále platí(a v následujících dnech dvojnásobně),že co chovatel v tomto období zanedbá,bude mít pro štěňátka v dospělosti nevratné následky.Aby byli v dospělosti vyrovnaní a dobře socializovaní,schopní komunikovat a navazovat kontakty,potřebují častý kontakt s lidmi,dětmi,psy,případně i jinými domácími zvířaty.

 6 TÝDEN-      36 den Období rané socializace,nutný je častý kontakt a komunikace s Obrazeklidmi,dětmi,psy,případně i jinými domácími zvířaty.

Obrazek
 

 

37 den Období rané socializace.......atd

Obrazek

 

 

38 den Období rané socializace........atd

 

Obrazek

 

 

 39 den Období rané socializace........atd               

Obrazek
 

  40den Doba třetího odčervení štěňat i matky a ostatních členů smečky.

 

Obrazek

 

 

41 den V tomto období začínají být štěňata opatrnější,ale přesto jsou velmi zvědavá a všechno zkoumají. Čas na první vakcinaci.   

   42 den V této době matka intenzívně vychovává svoje štěňata.Ve hře na Obrazek"disciplínu "je po jednom učí, jak se chovat k hierarchicky výš postaveným jedincům - psům i lidem.A kde jsou hranice tolerance v dětské drzosti.Matka jednoho po druhém vyzývá ke hře a rázně ji ukončí pokaždé,kdy je štěně přidrzlé a učí ho tím k disciplíně.Někdy i přitvrdí a může to vypadat hrůzostrašně.Štěně se i preventivně žalostně plakat,ale není to žádné drama!Jsou to jen skvělé herecké výkony všech zúčastněných...... 

   7 TÝDEN- 43 den Pod dohledem matky a chovatele poznávají štěňátka všechno nové.Probíhá důležitá socializace na lidi různého věku a další domácí zvířata.Matka popřípadě další členové psí smečky ,"hrou na disciplínu" vychovávají a usměrňují jejich chování.  

 

          44 den Období socializace,učení,poznávání světa.Skupinové individuální hry,rozvoj hygienických návyků.Do her se intenzivně zapojuje i matka a další členové smečky. 

Obrazek

  45 den Období socializace .......atd..

  46 den Období socializace.........atd..

  47 den Období socializace.........atd..

     48 den Ideální termín pro testování 

Obrazek

 

 

povahy štěňat.Puppy Aptitude Test(Volhardův osobnostní test),poskytuje všeobecný obraz osobnosti každého štěněte ve vrhu.Jejich pracovní vlohy a ochota pracovat s člověkem.Má význam pro poznání povah každého štěněte.Proto je dobré je sledovat a  podporovat jejich povahové vlastnosti. Výsledek tohoto testu pomáhá vybrat štěně pro daný účel a prostředí a tím se minimalizuje riziko nesprávného rozvoje a formování osobnosti štěňátka.

  8 TÝDEN-    49 den Nadešel čas pro odchod štěňat do nových domovů.Pokud se matka intenzivně nadále věnuje štěňatům je s ohledem na výchovu v psí smečce vhodné Obrazekněkolik dní počkat .Jestli je fena dobrou matkou a je ochotná vrh vychovávat nadále ,odevzdáme rodině už štěně částečně vychované,což je pro nového majitele největší devízou,kterou mohl od nás dostat.Pokud matka již nejeví zájem o výchovu štěňat u mnoho početných vrhů,je lepší,když se štěně dostane do nové rodiny.zde má individuální výchovu a hygienické návyky

Obrazek
 

        50 den  Štěňátka jsou velmi vnímavá k výchově a mají již základní hygienické návyky,které je nutné nadále rozvíjet a podporovat.Odchod štěňat do nových domovů.

 

  51 den Skupinové hry štěňat,individuální výchova ze strany matky a Obrazekchovatele.Upevňování hygienických návyků.
Odchod štěňat do nových domovů.

Obrazek
52den Skupinové  hry štěňat........atd.......Odchod štěňat do nových  domovů.

       53 den Skupinové hry štěňat........atd.......Odchod štěňat do nových 

Obrazekdomovů.

 

 

 

   

Obrazek

 

 54 den Skupinové hry štěňat .......atd......Odchod štěňat do nových domovů.

 

     KONEC 8 TÝDNE-        55 den Koncem 8.týdne končí definitivně role matky a chovatele.Začíná práce novému majiteli psa -nové období další socializace,výchovy a zařazení do nové smečky.

Obrazek

 

 

 

 

 

NOVÝ DOMOV

Obrazek

Pregnancy kalendar,zhotovený v 2005-2007,je dílem a výhradním vlastnictvím Moniky a Richarda Tušanových.Autor programu Richard Tušan ©7/2007.- piblikované na www.rr.sk.;www.tusani.eu;

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 


PortrétPoslední fotografie


Facebook

Kontakt

CH.S.AREBRED-Leonberger;Skotský teriér

EVA KYPTOVÁ
RUDEČ 161E
27713KOSTELEC nad LABEM
ČESKÁ REPUBLIKA

608943031; 724322387

evakyptova@seznam.cz

Centrální evidence zvířat a věcí ČR


POČASÍ


POČÍTADLO


Translation


Mail listArchiv

Kalendář
<< září >>
<< 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            


Statistiky

Online: 5
Celkem: 452824
Měsíc: 8752
Den: 298